20. května

Setkání studentů a pedagogů k projektu Erasmus+/Notes of Europe ve Vysokém Mýtě

Logo

Dlouho očekávaná a pečlivě připravovaná mobilita v České Republice/Vysokém Mýtě je za námi. Vysokomýtská základní umělecká škola hostila v týdnu od 16. do 20. května 2016 padesát studentů a jednatřicet pedagogů uměleckých škol z osmi různých států Evropy. Vůbec první podmínkou realizace projektu bylo zajistit ubytování studentů v rodinách, což se právě díky veliké vstřícnosti obyvatel města i okolí nakonec podařilo.

Výjezdu do České republiky se zúčastnily státy: Německo, Estonsko, Litva, Itálie, Španělsko, Turecko, Velká Británie a Rumunsko. Úkolem pro studenty a pedagogy naší školy bylo zajistit těmto zahraničním hostům kompletní program po dobu pěti pracovních dnů. Nic podobného naše ZUŠ ještě nezažila, všichni tedy vyhlíželi s velkou zvědavostí a očekáváním, co se bude dít. Projekt Notes of Europe je ryze uměleckého zaměření, není tedy divu, že veškeré aktivity se točily právě okolo umění a kultury našeho státu i města Vysoké Mýto. Přiblížíme Vám tedy, co všechno se během onoho květnového týdne událo.

V pondělí 16. 5. 2016 jsme se potkali se všemi hosty v koncertním sále školy na slavnostním zahájení celé akce. Některé delegace dorazily již v neděli, některé až v pondělí, ale měli jsme vskutku radost, když se koncertní síň naplnila kompletní "posádkou" projektu. Některé delegace totiž musely zdolat bezmála tři tisíce kilometrů, aby se mohly posadit na modrou židli našeho sálu. Při zahajovací ceremonii přivítala vzácné hosty ředitelka školy paní Iva Vrátilová a též pan starosta František Jiraský, který se během proslovu zmínil o propojení školy a města Vysoké Mýto, o současných aktivitách i dávné historii tohoto východočeského královského věnného města.  Následovala procházka napříč budovou školy, jež se odehrála v režii našich žáků. Hosté se zájmem nakukovali do tříd a sledovali výuku českých kantorů, dozvěděli se něco o historii samotné budovy a získali též informace o systému českého uměleckého vzdělávání, který je v Evropě uznávaný a velice unikátní. Večerní procházka městem splnila informační charakter vzhledem k prohlídce užitečných míst, jako jsou bankomat, směnárna, či obchod s jídlem, ale měla též kulturně-poznávací roli.

V úterý 17. 5. 2016 se zahraniční studenti zúčastnili workshopu výuky českého jazyka, který byl pro všechny velice zábavný. Většina z nich byla na základě předem rozeslaného video tutorialu připravená a studenti leckterá slovíčka k našemu příjemnému překvapení již znali. Kulturním přínosem se staly návštěva vysokomýtského Sodomkova muzea, kde pro hosty mimo jiné zahráli žáci naší ZUŠ a též prohlídka Kostela svatého Vavřince. Hlavním bodem dne byl bez pochyby první ze tří koncertů studentů Erasmus+, který proběhl ve velkém sále školy. Jednotlivé články a fotoreportáže z koncertů budou zveřejněny zvlášť.

Středeční program 18. 5. 2016 se skládal z návštěvy významných litomyšlských dominant, včetně rodného domu Bedřicha Smetany. Čeští studenti si pro své svěřence mimo jiné připravili krátkou prezentaci o Smetanovi, jeho uměleckém působení a komponování, kterou přednesli u jeho sochy od Jana Štursy na Smetanově náměstí. Stěžejní událostí dne byl stejně jako v úterý koncert účastníků projektu v Šemberově divadle, na kterém si zahráli dokonce i zahraniční pedagogové.

Ve čtvrtek 19. 5. 2016 jsme se s celou skupinou hostů přesunuli do Zámku v Nových Hradech a se zájmem sledovali neskrývaný úžas a obdiv delegací nad rokokovou stavbou i nad stylovým provedením hudebního vystoupení našich žáků v zámeckém sále. Odpoledne se studenti zúčastnili workshopu, kde vytvořili plakáty, znázorňující kulturní rozmanitost. Čtvrteční večer byl zakončen posledním koncertem studentů české mobility, tentokrát v M-klubu Vysoké Mýto. Všichni přítomní se nechali unést spontánní atmosférou klubové scény, barvami pódiových světel a burácením rockových či popových písní, ať už stáli na pódiu, nebo fandili pod ním. Tento večer, který byl zároveň posledním společným ve Vysokém Mýtě, si každý nadmíru užil.

V pátek 20. 5. 2016, poslední den mobility v České republice, se celé osazenstvo sešlo v koncertním sále školy, proběhlo oficiální rozloučení a následně se zahraniční účastníci společně s českými pedagogy přesunuli do hlavního města. Okouzlující Praha jakožto závěrečná tečka celého pobytu sklidila veliký úspěch a nadšení všech. Setkání uměleckých škol skončilo v parku na Letné, kde působí srdce Evropy jako by bylo na dlani.

Pro všechny české studenty, pedagogy i rodiny se stala tato mobilita hlubokou a pozitivní zkušeností, neboť si všichni velkou měrou prověřili jazykové schopnosti, ale především ty organizační. Naši milí zahraniční hosté nám na důkaz a oplátku všeobecné spokojenosti takříkajíc "vysekli poklonu" a popustili tak uzdu naší hrdosti. Velké poděkování patří všem pedagogům a žákům školy, kteří se zasloužili o bezproblémový průběh celé mobility a zapojili se do organizace programu i koncertů. Velké díky samozřejmě náleží rodinám, které ubytovaly zahraniční studenty a též našim partnerům. Závěrem děkujeme všem, kteří se neváhali zapojit jakoukoliv měrou a formou k uspořádání této významné události. Všichni jste pomohli k závěrečnému úspěchu pro celý projekt, město i stát.



Sledujte nás na sociálních sítích

#zusmyto